Niezbędne uprawnienia operatora żurawia budowlanego

Żuraw wieżowy, który potocznie jest zwany dźwigiem, to maszyna, którą można spotkać podczas realizacji każdej większej inwestycji. Jest to sprzęt wykonujący zadania, których człowiek nie jest w stanie zrobić samodzielnie. Z pewnością dźwig nie tylko ułatwia pracę na budowie, ale też przyspiesza jej realizację. Mimo że żuraw wieżowy wyręcza ludzi w wielu zadaniach, to do tego, aby działać, potrzebuje operatora, którym jest właśnie człowiek. Bardzo ważne jest to, że żurawie może obsługiwać tylko osoba, która posiada specjalne kwalifikacje i uprawnienia. Jak je zdobyć? I czy każdy może zostać operatorem żurawia wieżowego?

dźwig

Kto może zostać operatorem żurawia wieżowego?

Osoba, która chce starać się o uprawnienia operatora żurawia budowlanego, musi mieć ukończone osiemnaście lat. Nie ma takiej możliwości, aby pracować na tym sprzęcie jako pracownik młodociany. Dodatkowo wymagane jest wykształcenie podstawowe, co wcale nie jest tak oczywiste, szczególnie u osób starszych. Dodatkowo nie można mieć przeciwwskazań zdrowotnych. Jakich? Osoby, które mają zaburzenia percepcji słuchowej i wzrokowej czy problemy z równowagą, a także między innymi choroby serca czy alergie, choroby układu oddechowego i krążenia czy układu pokarmowego nie mogą pracować jako operator dźwigu. Dokładne przeciwskazania zdrowotne można znaleźć na stronach internetowych, a także można zapytać o nie w ośrodkach, które zajmują się szkoleniami. Nim przystąpi się do kursu, należy przejść odpowiednie badania oraz otrzymać pozytywną opinię z badań psychologicznych. Mimo że nie jest to wymagane, to bardzo dobrze by było, gdyby kandydat na operatora żurawia wieżowego był osobą opanowaną, umiejącą pracować pod presją czasu i w długotrwałym stresie. Dokładność i skupienie również jest dodatkowym atutem.

Jak przebiega kurs?

Kompletny kurs na operatora żurawia wieżowego obejmuje zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne. Podczas zajęć praktycznych kursant zdobywa wiedzę nie tylko ogólną, ale też specjalistyczną. Między innymi dowie się: jakie są typy maszyn tego typu oraz jak są skonstruowane; uzyska wszystkie informacje związane z dozorem technicznym; jakie są obowiązki operatorów; jakie są zabezpieczenia elektryczne i mechaniczne, a także dowie się wszystkiego w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy. Na zajęciach praktycznych kursanci nabywają wiedzy i wprawy w obsłudze dźwigu. Kursant podczas szkolenia musi nabyć wiedzę między innymi na temat tego, jak kontrolować dźwig w każdych warunkach pogodowych oraz jakie są zasady działania i eksploatowania maszyny. Niezbędna jest umiejętność czytania dokumentacji techniczno-ruchowej oraz odpowiedni dobór narzędzi pracy do gabarytów ładunku. Ważna jest również taka wiedza jak zabezpieczenie żurawia wieżowego przed dostaniem się do niego osób, które nie powinny się w nim znajdować. Kurs kończy się egzaminem, jednak osoby, które myślą, że jest to egzamin wewnętrzny, są w błędzie. Egzamin przeprowadzany jest przez specjalistów Urzędu Dozoru Technicznego. Jest to egzamin bardzo wymagający, więc należy do niego podejść dopiero wtedy, gdy ma się pewność, że wymagana wiedza została opanowana w stu procentach.

Jeśli chodzi o cenę kursu, na którym można zdobyć kwalifikacje na operatora żurawia wieżowego, to jest ona zróżnicowana. Osoby, które wybierają się na kurs indywidualnie, z pewnością będą miały mniejsze szanse na skorzystanie z jakichkolwiek rabatów, chyba że grupa kursantów będzie faktycznie spora. O wiele lepiej wygląda sytuacja grup zorganizowanych wysłanych na kurs na przykład przez pracodawcę. Wtedy można spotkać się z bardzo korzystnymi zniżkami. Kursy powinno się odbywać w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych. Z pewnością nie jest to najłatwiejszy kurs, jednak zdobycie kwalifikacji jako operator dźwigów może otworzyć drzwi do kariery zawodowej. Jest to zawód, na który jest popyt cały czas, a nawet każdego roku zwiększa się ilość poszukiwanych wykwalifikowanych pracowników. Dlatego z pewnością warto taki kurs odbyć.