Do jakich prac wykorzystywany jest dźwig?
Dźwigi to niezastąpione urządzenia. Najczęściej wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu: hutach, stoczniach, metalurgii, a także w budownictwie ze względu na swoją mobilność oraz funkcjonalność. Urządzenia te różnią się między sobą wymiarami, udźwigiem oraz innymi parametrami, dzięki czemu można je wykorzystywać do różnych zadań i prac. Dźwigi mogą pracować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz różnych obiektów, jak na przykład hale magazynowe, czy produkcyjne. Dźwigi i żurawie to urządzenia, których nie może zabraknąć na większości inwestycji budowlanych. Służą przede wszystkim do przenoszenia ciężkich oraz wielkogabarytowych ładunków. Dzięki nim wnoszenie wysokich konstrukcji staje się zdecydowanie łatwiejsze.
Wykorzystanie dźwigu na budowie
Dźwigami potocznie nazywane są urządzenia zainstalowane na platformie przejezdnej, łączonej z samochodem ciężarowym lub platformie szynowej. Żurawiem jest maszyna nieruchoma, bardziej masywna i o większym udźwigu i zasięgu pracy. W zależności od parametrów urządzenia można je wykorzystywać między innymi do przenoszenia konstrukcji stalowych, czy drewnianych. Często przy pomocy dźwigów przenoszone i transportowane na terenie placu budowy są także kontenery przeznaczone dla pracowników. Dźwig powinien być dobrany do rodzaju oraz masy ładunku, a także wysokości i odległości, na jaką ma zostać przeniesiony. Na budowach często spotykane są samochody ciężarowe z zamontowanym dźwigiem. Dzięki swojej mobilności wykorzystywane są między innymi podczas załadunku i rozładunku towarów, czy do podawania płyt szalunkowych. Przy pomocy dźwigu można transportować towar ułożony na paletach w obrębie całego placu budowy, ułatwiając pracownikom dostęp do materiałów i narzędzi, które się na nich znajdują. Można przy ich pomocy przenosić dowolne materiały. Dźwig często wykorzystywany jest przy pracach montażowych i wykończeniowych, jak wstawianie okien, czy tynkowanie ścian budynku. Urządzenia te nierzadko spotykane są także podczas rozbiórki budynków. Bez dźwigów niemożliwe byłoby budowanie mostów, wiaduktów, czy autostrad.
Pozostałe zadania dźwigów
Choć dźwigi oraz mini dźwigi wynajmowane są najczęściej przez firmy, oraz hurtownie budowlane, urządzenia te znajdują zastosowanie także w innych gałęziach przemysłu i nie tylko. Często spotykane są również w halach magazynowych oraz do obsługi linii produkcyjnych i taśmowych. Stosowany jest także do załadunku i rozładunku wyprodukowanych elementów na palety. Dźwigi wykorzystywane są w stoczniach, hutach oraz pozostałych zakładach przemysłowych. Służą tam do transportu materiałów, a także przenoszenia maszyn przemysłowych lub całych linii produkcyjnych. Z usług dźwigowych korzystają także zakłady miejskiej zieleni do usuwania drzew po wichurach, a także ratownictwo drogowe, gdy konieczne jest usunięcie pojazdu z drogi lub wyciągnięcie go np. z rowu. Z usług dźwigowych korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa budowlane – także prywatni inwestorzy korzystają z ich pomocy podczas naprawy lub remontu dachu, czy budowy altanki bądź szklarni. Urządzenia te doskonale sprawdzają się przy różnego rodzaju pracach na wysokości – na przykład naprawie oświetlenia ulicznego. Dźwig umożliwia podnoszenie, przenoszenie i transport między innymi maszyn przemysłowych, czy elementów składających się na systemy modułowe. Mają szerokie zastosowanie w górnictwie, a także branży rozrywkowej przy rozstawianiu wesołych miasteczek. Wykorzystywane są także podczas organizacji skoków na bungee.
Dźwigi mogą być stacjonarne, o dużym zasięgu pracy oraz udźwigu, a także samojezdne, charakteryzujące się dużo większą mobilnością. Zakup dźwigu to bardzo duża inwestycja, wiążąca się z dodatkowymi kosztami garażowania, transportu, regularnych przeglądów oraz napraw, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Ponadto obsługa tego urządzania wymaga dużego doświadczenia, umiejętności, a także uprawnień. Dlatego powstały takie firmy jak nasza, oferujące usługi dźwigowe oraz często dostarczające na miejsce pracy wykwalifikowanego pracownika. Urządzenia dobierane są wówczas pod konkretną pracę, jaką mają wykonać.