Różnica między żurawiami, a dźwigami
Inwestycje budowlane coraz częściej wiążą się z tym, że potrzebne do wykonania pracy są urządzenia dźwigowe. Mimo że człowiek jest niezastąpiony, bo jednak ktoś musi taki sprzęt obsługiwać, to są takie elementy na budowie, których nie da rady unieść samodzielnie. Zarówno dźwigi, jak i żurawie ułatwiają i przyspieszają pracę ludzi. Wielkie inwestycje należy odpowiednio zaplanować i chodzi tutaj również o urządzenia. Nim rozpocznie się prace budowlane, warto zdobyć wiedzę na temat tego, jaki sprzęt może okazać się niezbędny na budowie. Wielkie inwestycje niejednokrotnie wiążą się z przymusem posiadania na placu budowy dźwigu lub żurawia. Wiele osób myśli, że te urządzenia różnią się tylko nazwą, a zakres ich robót jest taki sam – jest to jednak błędem.
Szczegóły na temat dźwigów
Dźwig, a tak naprawdę żuraw ruchomy – bo taka jest jego prawidłowa i profesjonalna nazwa – to urządzenie, które montuje się najczęściej na platformie, która może się poruszać. Za taką platformę w większości przypadków służy samochód ciężarowy. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyne rozwiązanie, ponieważ dźwigi montowane są również na platformie, która przymocowana zostaje do podwozia wyposażonego w gąsienice, które umożliwiają przemieszczanie się urządzenia. Kolejnym przykładem jest platforma szynowa, która najczęściej stosowana jest podczas różnego rodzaju prac na kolei. Dźwig w odróżnieniu od żurawia ma o wiele mniejszy udźwig i zakres prac, jednak jego największą zaletą jest to, że o wiele łatwej jest go przetransportować z jednej budowy na drugą dlatego, jeśli zakres prac budowlanych na to pozwala, to żuraw ruchomy jest jednak częściej stosowany. Dodatkowo warto zaznaczyć, że dźwigi posiadają układ poziomowania i stabilizacji, więc przed rozpoczęciem pracy należy pamiętać, aby dobrze go ustabilizować na platformie – maszyna musi być nieruchoma.
Szczegóły na temat żurawi
Jeśli chodzi o żurawie, to określane są one jako wieżowe lub budowlane. Największą różnicę, jaką można zauważyć między żurawiem wieżowym, a tym budowlanym jest taka, że ten pierwszy jest nieruchomy. Dodatkowo żuraw jest o wiele bardziej masywny, więc nim rozpocznie się prace budowlane, należy bardzo dobrze przemyśleć jego ulokowanie, ponieważ przesunięcie go zajmuje naprawdę sporo czasu i wysiłku. Najczęściej sprzęt ten jest stawiany na ziemi, jednak można spotkać się również z tym, że mocowany jest na dachach budynków lub ich ścianach. Najczęściej, gdy żuraw służy do stawiania ogromnych wieżowców, stawiany jest właśnie na ścianach. Jest to sprzęt, który posiada niesamowicie duże możliwości. Wysokość i wysięg tej maszyny może wynosić nawet 100 metrów. Jest to naprawdę duży zasięg, który pozwala operować maszynie na dużej powierzchni. Jednak to ich udźwig wzbudza największe zaskoczenie, ponieważ żuraw może przenieść materiał o wadze liczącej 80 000 kilogramów. Żurawie budowlane najczęściej są wyposażone w kilka napędów – elektrycznych. Podczas pracy człowiek, który jest odpowiedzialny za maszynę, operuje między innymi: obrotem wysięgnika, podnoszeniem haka, na którym znajduje się materiał, który należy przetransportować czy wychyłem wysięgnika. Istnieje wiele rodzajów żurawi wieżowych. Można je dzielić na przykład ze względu na typ wysięgnika czy miejsce obrotu, a także sposób posadowienia czy montażu.
Jak widać żuraw budowlany, a żuraw ruchomy to dwie różne maszyny, jednak obie je można spotkać na placu budowy i pierwszy, jak i drugi sprzęt służy do przenoszenia ciężkich ładunków. Zakres ich działań jednak bardzo się od siebie różni i warto przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji dopytać specjalistów, która z tych maszyn sprawdzi się lepiej. Jedno jest pewne – obie ułatwiają i przyspieszają pracę ludziom, a w niektórych przypadkach są po prostu niezastąpione. Warto też dodać, że maszyny te są doceniane przez fachowców na całym świecie i zobaczyć je można na każdej większej budowie. Bez nich nie zostałaby zrealizowana żadna potężniejsza inwestycja.