Konserwacja dźwigów – co to takiego?
Bez względu na wykonywany zawód pracodawca musi zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników oraz osób, które mogą znaleźć się również w miejscu wykonywania pracy. Nie ma znaczenia czy jest to biuro, plac budowy czy jakiekolwiek inne miejsce – bezpieczeństwo to podstawa. Są zawody, w których narażenie na sytuacje niebezpieczne dla życia lub zdrowia pracownika są większe. Jest tak na przykład w budownictwie. Dlatego pracodawca musi zadbać nie tylko o profesjonalny strój roboczy, ale też konserwację sprzętu, który jest podczas pracy używany. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że konserwacja dźwigów to wymóg prawny, a nie tylko wymysł osób postronnych.
Czym jest konserwacja dźwigów?
Dozór nad dźwigami posiada Urząd Dozoru Technicznego, który zajmuje się sprawdzaniem, czy dźwigi, które dopuszczono do eksploatacji, są poddawane obowiązkowym konserwacjom. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, która obsługuje dźwig, ale też osobom, które znajdują się w pobliżu urządzenia. Jest to sprzęt, który nie działając poprawnie, mógłby narazić sporą ilość ludzi nie tylko na utratę zdrowia, ale też życia. Konserwacja dźwigów nie może zostać wykonana przez każdego. Osoba, która podejmuje się przeprowadzenia konserwacji, musi posiadać niezbędne kwalifikacje i uprawnienia, które zostały nadane przez organ dozoru technicznego. Dodatkowo każdy dźwig musi posiadać klucz do awaryjnego otwierania drzwi przystankowych, dziennik konserwacji dźwigu oraz instrukcję eksploatacji dźwigu, na których znajdą się schematy połączeń elektrycznych, oraz ich opis – bez któregokolwiek z tych elementów dźwig nie powinien rozpoczynać pracy. Podczas konserwacji wykonuje się takie rzeczy jak: sprawdzenie stanu technicznego, smarowanie oraz czyszczenie elementów maszyny, naprawa lub wymienienie części, które się wyeksploatowały. Wszystko, co zostało wykonane, musi zostać zapisane w dzienniku – jeśli okaże się, że maszyna nie nadaje się do dalszej pracy, ponieważ może stwarzać zagrożenie, należy ją niezwłocznie wyłączyć i zapisać, że maszyna nie może być dopuszczona do pracy.
Jak często należy konserwować dźwig?
W każdej instrukcji konserwacji danej maszyny znajdują się konkretne informacje na temat tego, jakie elementy należy konserwować w jakim czasie. Jednak według prawa, konserwacja nie może być wykonywana rzadziej niż raz w roku. Jest to bardzo istotne i każdy właściciel tego typu sprzętu musi o tym pamiętać. Wiele osób myli pojęcie konserwacji a przeglądu. Przegląd maszyny powinien być wykonywany raz na 30 dni, aby wykluczyć jakiekolwiek większe usterki, które mogłyby wpłynąć na eksploatację sprzętu. Istnieją tutaj jednak też wyjątki, które wyglądają następująco: co 30 dni poddawane przeglądowi powinny być żurawie samojezdne, szynowe, przewoźne, szybko montujące czy wieżowe. Co 60 dni wykonuje się kontrolę żurawi przenośnych. Natomiast raz w roku należy wykonać konserwację, która określana jest jako główna tych sprzętów. Mimo że tych terminów należy przestrzegać to oczywiste jest, że jeśli cokolwiek zaniepokoi operatora sprzętu, to powinien natychmiast maszynę wyłączyć i zgłosić to do odpowiednich osób. Chodzi o bezpieczeństwo i nie można lekceważyć nawet najmniejszej usterki, ponieważ może się to źle skończyć.
Maszyny takie jak dźwigi ułatwiają prace człowiekowi, potrafią przyspieszyć cały etap wykonania zadania, jednak należy pamiętać, że jest to tylko sprzęt i zawsze może coś się w nim zepsuć. Części podczas wykonywania prac się eksploatują, dlatego tak ważne jest, aby dbać o prawidłową konserwację maszyn i robić to zawsze na czas. Nie chodzi tylko o to, by przestrzegać terminów, które są określone prawnie, ale być czujnym cały czas i w razie jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego funkcjonowania dźwigu odpowiednio zainterweniować. Oczywiste jest, że nie wszystko można przewidzieć, jednak osoby, które dźwigi obsługują, wiedzą jak powinna maszyna działać, więc z pewnością zauważą, jeśli coś będzie nie w porządku.